Home Shop Classified News, Stories Events Education Ridecamp Videos Cartoons AERC
Endurance.Net Home 2003 AERC National Championship
2003 AERC National Championship
EnduranceNet coverage of the 2003 AERC National Championship
100 Mile Ride Status

50 Mile Status

Image Gallery

Detailed Ride Spreadsheet



100 Mile Champions
Best Condition ACTING UP/GARY GLAZER
Featherweight Alyx Luck/MOMMESIN
Lightweight Joyce Sousa/LV INTEGRITY
Middleweight Michel Bloch/MONSIEUR JOSEPH
Heavyweight Steve Hoeft/MWF EUKLIDES
50 Mile Champions
Best Condition DIAMOND DUST/JEFF HARTER
Junior JUSTIN BRADLEY/TEANCUM
Featherweight SALLY ABE/PHATHOM
Lightweight LEISA BELSER/APRIL WINDSTAR
Middleweight CHUCK CENTERS/TYHCO'S COMET
Heavyweight RAYMOND BAILEY/SIR KAI
AERC National Championship website

 
                   
  AERC NC 50 Coverage      
  ID Div Place Ride Time km/hr Rider   Horse  
  100 J 1 6:27:00 12.4 JUSTIN BRADLEY TEANCUM  
  102 J 2 7:41:05 10.4 SARA SHACKELFORD JOEY  
  101 J 3 8:51:00 9.1 KATHRYN RUPRECHT BLACK SAMBA  
  214 F 1 5:42:00 14.1 SALLY ABE PHATHOM  
  204 F 2 8:49:00 9.1 DORI JOHNSON MANO A MANO  
  209 F 3 8:55:10 9.0 JOAN RUPRECHT FEATHER  
  201 F   Pull   LAURIE ANDERSON CRM XPRESSIONS  
  203 F   Pull   LYNN COLLINS RIO ALPEN ALEGRE  
  205 F   Pull   TERI LANGSDALE TURRIFIC  
  301 L 1 4:48:00 16.7 LEISA BELSER APRIL WINDSTAR  
  324 L 2 4:48:30 16.7 DENNIS TRACY SAN FfRANCISCO  
  315 L 3 5:41:00 14.1 ROBERT PALMERI WINDSONG DANCER  
  306 L 4 5:42:00 14.1 KAREN GARDELLA SPARKS STARS MAGIC  
  314 L 5 6:48:00 11.8 JEAN MAGUIRE OT DELLA ROSE  
  321 L 6 7:26:00 10.8 TED RUPRECHT M C-BREZE  
  326 L 7 7:35:00 10.6 WINNIE WINEINGER STAR RAMEUS  
  312 L 8 7:41:00 10.4 MARY ANN LEVESQUE AFRIT  
  317 L 9 7:50:00 10.2 SHERYL PHELPS OREO  
  302 L   Pull   NALISA BRADLEY MOJAVE  
  303 L   Pull   DEBORAH BRESHERS REMFIRE  
  304 L   Pull   MARY COOK-DAVIS MOON SHADOW  
  305 L   Pull   LINDA COX GAICHAMARRETTO  
  307 L   Pull   RICK GOMEZ MONTEREY  
  309 L   Pull   LINDA KARIUS ANAM CARA  
  311 L   Pull   EMILIE LAURENCON DANN DI LION  
  313 L   Pull   CAMI LYSEN SHIRAY DIAMOND JIM  
  319 L   Pull   JUDY REENS BENJIH  
  323 L   Pull   CHERRY STOCKTON FREE BEE  
  410 M 1 5:06:00 15.7 CHUCK CENTERS TYHCO'S COMET  
  407 M 2 5:39:00 14.2 ELROY KARIUS APACHE ECLYPSE  
  412 M 3 5:39:10 14.2 CHARLENE STUEVE TR HAYHOOK HOBO  
  401 M 4 5:39:20 14.2 RON BELKNAP KHAN-FECTION  
  418 M 5 6:40:00 12.0 LEIGH BACCO SCAMPER BEZT  
  409 M 6 6:40:30 12.0 ROBERT RIBLEY MONIQUE  
  406 M 7 6:56:00 11.6 ERIC HUNTER KIGER BRIDGER  
  413 M 8 7:38:00 10.5 NICK WARHOL NACHI SUNSHINE  
  417 M 9 7:38:50 10.5 JACKIE BUMGARDNER ZAYANTE  
  408 M 10 8:11:00 9.8 JOHN MAYEROFF ALADS MYSTUQYE  
  404 M 11 9:07:00 8.8 CONNIE CREECH LF SHARMADO  
  403 M   Pull   DAVE COOTWARE LIA GAN S  
  515 H 7 5:35:00 14.4 RAYMOND BAILEY SIR KAI  
  508 H 1 (BC) 5:38:00 14.2 JEFF HARTER DIAMOND DUST  
  500 H 2 6:12:00 12.9 MICHAEL BERNSTEN PADRONS CRUSING  
  516 H 3 6:22:00 12.6 CHRIS MARTIN RAMBO BAY  
  504 H 4 6:27:00 12.4 CROCKETT DUMAS OT MONIET NESSOUS  
  503 H 5 6:43:00 11.9 KEN COOK  OMEGA SUN  
  514 H 6 7:02:00 11.4 JOAN ZELENY INDIANA RED RIVER  
  507 H 8 7:49:00 10.3 REBECCA FLORIO TR READY SET GO  
  502 H   Pull   FRED CLUSKEY RUSHCREEK GABLE  
  505 H   Pull   GARY FEND STORMY WEATHER MA  
  509 H   Pull   DARRELL LEVESQUE MOSAIC REIGN  
  511 H   Pull   MICHAEL SHACKELFORD BR CODY DE SOI  
  512 H   Pull   MIKE TRACY ARON MOON  
  600 US 9:00:00 8.9 BECKY HACKWORTH STYLISH GENT  
                   

 
                               
k AERC NC 100 Coverage      
  ID Div G-1 G-2 G-3 G-4 G-5 Finish Place RideTime km/hr Name   Horse  
  212 F 8:25:00 10:21:00 12:43:00 15:26:00 18:33:00 21:22:00 1 11:22:00 14.1 ALEXANDRA LUCK MOMMESIN  
  210 F 8:39:00 10:44:00 13:33:00 17:06:00   23:10:20 2 13:10:20 12.2 VICKI GILES ROBIN HOOD  
  206 F 8:37:00 10:43:00 13:34:00 17:05:00   23:54:00 3 13:54:00 11.5 MEREDITH MAYEROFF CS KHALIENTE  
  200 F L             L   DABNEY FINCH ORZO  
  202 F 8:26:00 10:29:00 12:47:00 15:27:00 L L   L   BEVERLY GRAY PALADIN (Regalidon)  
  205 F 8:36:00 L           L   DEBBY LYON ARCADE  
  213 F L             L   LOUISE SMITH LADY AVALON  
  208 F DNS             DNS   SHELLI SEXTON ALWAYS A STAR  
  316 M 8:27:00 10:41:00 13:06:00 15:54:00 19:10:00 21:54:00 1 11:54:00 13.5 JOYCE SOUSA LV Integrity  
  311 L 8:47:00 11:08:00 13:44:00 16:58:00   22:41:20 2 12:41:20 12.6 JAZON WONDERS GANDHI  
  305 L 8:37:00 11:00:00 13:40:00 17:20:00   23:15:00 3 13:15:00 12.1 JOYCE MOCILAN LOUIS LAFITE  
  301 L 8:43:00 11:04:00 13:34:00 16:46:00   23:15:01 4 13:15:01 12.1 JENNIFER BRUHMULLER MAXIMUM POTENTIAL  
  303 L 8:59:00 11:25:00 14:06:00 17:41:00   23:57:03 5 13:57:03 11.5 LINDA GLAZIER TAMARRON RED RAPTURE  
  309 L 9:01:00 11:27:00 14:05:00 17:44:00   24:35:00 6 14:35:00 11.0 TAMMY ROBINSON TR SHARKEE  
  300 L 8:50:00 11:16:00 14:00:00 17:45:00   25:30:00 7 15:30:00 10.3 KAREN BOTTIANI MOVIN' ON BLUES  
  302 L L             L   LINDA DOLLAR CA MISTY MYVANWY  
  306 L 8:53:00 L           L   LINDA MORELLI OSO ETYKAN  
  304 L 8:23:00 10:20:00 12:46:00 M       RO-L   CAROL MILLER MEKSIKO'S MYSTIQUE  
  315 L 8:27:00 10:37:00 13:36:00 M       M   NICOLE WIERE REBEL FIRE BASK  
  314 L 8:54:00 11:16:00 13:52:00 17:02:00   Pull   Pull   KIM FUESS RUSHCREEK FOX  
  409 M 8:24:00 10:20:00 12:47:00 15:32:00 18:39:00 21:22:03 1 11:22:03 14.1 MICHEL BLOCH MONSIEUR JOSEPH  
  404 M 8:53:00 11:12:00 13:48:00 17:02:00   22:41:00 2 (BC) 12:41:00 12.6 GARY GLAZER ACTING UP  
  402 M 8:37:00 11:02:00 13:44:00 17:23:00   23:10:00 3 13:10:00 12.2 DAVE COOTWARE TALASMANS CRUZER  
  405 M 8:56:00 11:14:00 13:59:00 17:35:00   23:57:00 4 13:57:00 11.5 ROBERT RIBLEY SHIFTY  
  408 M 8:57:00 11:23:00 14:05:00 17:51:00   24:35:03 5 14:35:03 11.0 CHARLENE STUEVE TR WHYATT  
  400 M 8:50:00 11:16:00 14:00:00 17:39:00   25:24:00 6 15:24:00 10.4 BRENDA BENKLY WINDSWIFT TAABI  
  403 M 8:59:00 12:11:00 15:19:00 19:05:00     7 18:07:00 8.8 RICHARD DAWSON JS BACH  
  401 M 9:45:00 12:55:00 M         M   JOHN PARKE REMINGTON  
  410 M DNS             DNS   CYNDEE PRYOR UNITED STEELE  
  509 H 8:30:00 10:21:00 12:48:00 15:34:00 18:45:00 21:26:00 1 11:26:00 14.0 STEVE HOEFT MWF EUKLIDES  
  500 H 8:31:00 10:39:00 13:12:00 16:13:00 19:25:00 21:43:00 2 11:43:00 13.7 CROCKETT DUMAS O.T. MONIET NESSOUS  
  507 H 8:42:00 11:08:00 13:41:00 16:58:00   22:51:00 3 12:51:00 12.5 RON AUTRY PRINCE RUFF AMIR  
  506 H 9:58:00 12:44:00 16:08:00     25:39:00 4 15:39:00 10.2 JOAN ZELENY INDIANA RED RIVER  
  503 H 9:02:00 11:25:00 14:06:00 17:54:00   25:49:00 5 15:49:00 10.1 JON NIEHAUSE HP TANTTARI  
  501 H 9:08:00 12:16:00 15:22:00 19:05:00   28:07:00 6 18:07:00 8.8 GAIL HOUGHT KINGS FLASH  
  502 H 8:42:00 11:04:00 13:36:00 M       M   MAGGIE MIESKE MASHALLAH ALMALIK  
  505 H 9:02:00 11:45:00 15:52:00 19:10:00       Pull   GREG PRYOR SQR QAMAAR  
  504 H DNS             DNS   GUS POLITIS OUZO  
  508 H DNS             DNS   MATT MEDEIROS BEZT SPLASH  
  600 D 10:00:00 12:45:00 16:05:00     28:07:00   18:07:00 8.8 ELISE GESKE KABIR